Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Zamiokulkas

To roślina wytrzymała na prawie każdy niedostatek wody, światła i wilgoci w powietrzu, a także odporna na szkodniki, doniczkowa roślina pokojowa.
Główną ozdobą rośliny stanowią jej lśniąca liście, w których zamiokulkas gromadzi wodę. Wyrastają one z poziomego podziemnego kłącza; ich ogonki są mięsiste, u nasady silnie rozdęte. Co roku, roślina wypuszcza od 3 do 7 nowych liści. Zaskakujące jest tempo ich wzrostu.
Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Może ona nawet rosnąć w głębi pokoju, ale jednak nie w głębokim cieniu.
Ponieważ roślina wywodzi się z ciepłego klimatu, temperatura jej uprawy waha się ok. 20-30°C. Jedynie zimą, gdy odpoczywa, może być nieco chłodniej. Minimalna temperatura, jaką zamiokulkas zniesie, to ok. 10°C Przy spadku poniżej 5°C ginie.
Roślina nie znosi nadmiernego podlewania. Zalana wodą, traci liście, jej kłącze gnije i cała roślina zamiera. Doskonale toleruje natomiast krótkotrwałe okresy przesuszenia. Unikajmy także polewania liści, bo wtedy pojawiają się na nich białe solne plamy.
Ziemia powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna; odczyn kwaśny albo lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Na dnie doniczki bez otworu powinna znajdować się warstwa drenażu.
W okresie wegetacji zasilamy rośliny co miesiąc roztworem nawozu wieloskładnikowego.

Warunki uprawy

3-1-2.png