Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Passiflora Caerulea

Krzewiaste pnącze o długości dochodzącej do 10 m (w swoim naturalnym środowisku). Uprawiana u nas dość łatwo osiąga długość 3m.

Największą ozdobą tej rośliny są kwiaty.Wyrastają pojedynczo w kątach liści. Są niebieskofioletowe, czasami zdarzają się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Mają średnicę 6-8 cm i bardzo oryginalną budowę. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem. Owoce jest duża mięsista jagoda.

Męczennicę uprawiamy zazwyczaj jako roślina doniczkowa, czasami również w szklarniach.

Aby ładnie rosła,roślina potrzebuje bardzo dużo słońca oraz świeżego powietrza, źle toleruje temp. powyżej 21°C.Jest wybredna co do wilgotności powietrza. Potrzebuje dużo wilgoci i dlatego należy ją zraszać zimną wodą 2-3 razy w tygodniu. Najładniej wygląda rozpięta na delikatnej ramce. Ładniej kwitnie, jeśli nie pozwala się korzeniom na nadmierne rozrastanie się. Wiosną należy główne pędy przyciąć o 1/3 długości. Kwitnie przez całe lato, ale pojedynczy kwiat kwitnie tylko 24 godz.

Warunki uprawy

1-3-2.png