Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

kalend

STYCZEŃ

kalendarium styczeńDrzewa i krzewy ozdobne

Przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać o strząsaniu nadmiaru białego puchu, szczególnie z drzew i krzewów iglastych, o formach kolumnowych.
Nie możemy zapomnieć o podlewaniu zimozielonych krzewach, ale tylko w czasie odwilży.
Chcąc uniknąć powstania ran na pniach drzew, należy przeprowadzić bielenie, które zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz działania silnych promieni słonecznych. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić pod koniec stycznia.
Przeglądamy przechowywane bulwy mieczyków, korzenie dalii. Usuwamy te, na których pojawiają się objawy chorób.
W styczniu można wysiać nasiona takich roślin jak pierwiosnki, sasanki, goryczki alpejskiej. Wysiewa się je do skrzynek i wystawia na zewnątrz. Wiosną, gdy rośliny wzejdą należy siewki przepikować.

Trawnik
Usuwając śnieg ze ścieżek, nie przesypujmy go na trawnik. Ubity śnieg wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Ponadto, zimą trzeba unikać chodzenia po trawniku, gdyż źdźbła się łamią pod wpływem ciężaru.

Oczko wodne
Jeśli jesienią nie użyliśmy kawałka styropianu lub wiązki słomy należy wykonać przerębel, by umożliwić wymianę gazową pomiędzy wodą a powietrzem.

LUTY

kalendarium lutyDrzewa i krzewy ozdobne
Warto sprawdzić, czy osłony chroniące przed mrozem nie zostały uszkodzone przez wiatr.
Obserwując co się dzieje za oknem, warto zwrócić uwagę na obfite opadu śniegu. Zaleganie białego puchu na gałęziach może spowodować łamanie się gałęzi oraz deformację pokroju rośliny. Zapobiegniemy temu otrząsając rośliny ze śniegu. Warto przed zimą obwiązać gałęzie sznurkiem.
Pod koniec lutego możemy zacząć wykonywać pierwsze cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, pamiętajmy jednak, że tylko niektóre gatunki drzew liściastych, które po przycięciu wydzielają dużo soków np. klon, grab czy brzoza, formuje się je od czerwca do września.

Trawnik
Nie wymaga szczególnej pielęgnacji w czasie zimy, należy jednak pamiętać, by nie przysypywać trawnika śniegiem, gdyż pod grubą warstwą śniegu istnieją idealne warunki do rozwoju pleśni śniegowej.

Oczko wodne
Podczas mrozów należy pamiętać o wykonaniu kilku przerębli, aby ryby mogły zaczerpnąć powietrza. Najlepiej roztopić lód w kilku miejscach gorącą wodą.

MARZEC

kalendarium marzecDrzewa i krzewy ozdobne
Stopniowo usuńmy z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak chroniąc je przez przymrozkami i nocnymi spadkami temperatury. Rozgarnijmy kopczyki ziemi okrywające róże.
Osłony zdejmujemy w pochmurny dzień, tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że roślinom nie zagrożą gwałtowne skoki temperatury.
Drzewa i krzewy zasilamy nawozem. Użyjmy nawozu wieloskładnikowego lub przeznaczonego dla danego gatunku rośliny. Z powodzeniem zastosować możemy nawóz o spowolnionym działaniu.
Przytnijmy róże wysokopienne.
Połowa marca jest dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów bukszpanowych i cisowych.
To także właściwy miesiąc na przeprowadzenie profilaktycznych oprysków drzew i krzewów zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Sprawdźmy czy mszyca świerkowa zielona nie zaatakowała świerków. Zwróćmy uwagę na pleśnie, plamistości liści, raka drzew. Wykorzystać możemy Topsin lub Bental.
Rany zgorzelinowe oczyśćmy z uszkodzonej kory i posmarujmy białą farbą emulsyjną z dodatkiem środków grzybobójczych.
Usuwajmy mumie owoców oraz obumarłe pędy i liście, będące źródłem chorób.

Trawnik
Z powierzchni trawnika wygrabmy patyki, liście oraz suchą trawę. Zasypmy kretowiska i wyrównajmy ich powierzchnię. Nawieźmy trawnik specjalnym nawozem do trawników bądź też wykorzystajmy azofoski, sól amonową lub mocznik.
Bardzo istotne jest wałowanie darni. Zabieg ten polega na dociśnięciu walcem kęp trawy, które z powodu zamarzania i odmarzania gleby zostały wypchnięte ponad powierzchnię gruntu.

Oczko wodne
Nadgniłe lub obumarłe części roślin wodnych należy usunąć. Jeśli woda ze zbiornika była spuszczona, warto teraz zbiornik dokładnie oczyścić i sprawdzić jego szczelność.

KWIECIEŃ

kalendarium kwiecieńDrzewa i krzewy ozdobne
Kiedy tylko gleba przeschnie na tyle, że nie będzie się już lepić, powinniśmy ją spulchnić i bardzo starannie wyrównać jej powierzchnię. Usuńmy chwasty i uzupełnijmy ściółkę pod krzewami. Możemy do tego celu wykorzystać m.in. torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego, igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
W kwietniu powinniśmy zakończyć już zimowe cięcie drzew w sadzie, choć pewien margines należy się gatunkom najbardziej narażonym na uszkodzenia mrozowe. W kwietniu wciąż jeszcze możemy, więc przycinać śliwy, morele, brzoskwinie, nektaryny, krzewy winorośli i jeżyn. Pamiętajmy, by brzoskwinie ciąć w fazie różowego pąka.
Kwiecień jest również odpowiednim miesiącem na sadzenie nowych drzewek, wśród nich iglaki i gatunki rośliny zimozielonych. Wprost do gruntu wysiać możemy teraz m.in. maciejkę, chabry, czy słoneczniki. Pod koniec miesiąca wysadźmy do gruntu mieczyki i dalie. Kwiecień jest doskonałym miesiącem na założenie ogrodu skalnego, wszelkie prace na nim wykonajmy, właśnie teraz.
Nie zapominajmy o nawożeniu i profilaktycznych opryskach owadobójczych i grzybobójczych.

Trawnik
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu rozkrzewieniu się traw.
Przy pojawieniu się mchu na trawniku dobrze jest przeprowadzić tzw. piaskowanie, które poprawi przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi rozrost trawy.

Oczko wodne
Posiadacze wodnego oczka mogą już przenieść na właściwe miejsce wrażliwe na chłody rośliny, przechowywane do tej pory w cieplejszych pomieszczeniach.

MAJ

kalendarium majDrzewa i krzewy ozdobne
Przytnijmy przekwitnięte krzewy migdałka, wrzośca i forsycji oraz cebule narcyzów, tulipanów, szachownic i hiacyntów. Usuńmy delikatnie także przekwitnięte kwiatostany rododendronów i azalii. Dzięki temu, w przyszłym roku z pewnością zakwitną obficiej. Pamiętajmy o wycięciu pojawiających się na różach dzikich pędów.
Maj to odpowiedni miesiąc na wysiew bezpośrednio do gruntu. Sadzimy rozsady lwiej paszczy i kocanek znoszących niewielkie przymrozki oraz pacioreczniki, begonie czy wcześniej przygotowanej rozsady kobei. W drugiej połowie maja, gdy minie obawa przymrozków możemy posadzić pelargonie, lobelie, szałwie, czy niecierpki oraz wysiać do gruntu nasturcje, bratki, goździki, maciejkę i nagietki, aksamitki.
Po 15 maja, gdy minie już groźba przymrozków, na balkon wynieść już możemy m.in. agawy, oleandry, mirty, fuksje, czy datury. Postawmy je w miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatru.
Nie zapominajmy o nawożeniu bylin cebulowych nawozami wieloskładnikowymi, już po rozpoczęciu wzrostu oraz po przekwitnięciu.
Uważajmy na mszyce, przędziorki i gąsienice. W momencie ich zaobserwowania opryskajmy zaatakowane rośliny odpowiednimi środkami.

Trawnik
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie bardzo intensywnie. Koszenie należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu na wysokość nie mniejszą niż 4 -5cm. Zbyt nisko koszony szybko wyschnie, stając się jednocześnie bardziej wrażliwy na deptanie. Raz w miesiącu należy trawnik zasilić nawozami.

Oczko wodne
Posiadacze oczek wodnych powinni oczyścić zbiornik z glonów, a w razie konieczności zastosować środki glonobójcze. Właśnie teraz należy usunąć wszelkie gnijące resztki roślin czy ewentualne zanieczyszczenia. Gdy temperatura w naszym oczku wodnym się ustabilizuje i osiągnie ponad 10°C. staw ponownie możemy obsadzić roślinami zimującymi w pomieszczeniach, a w drugiej połowie maja możemy wzbogacić nasze oczko nowymi gatunkami ryb.

CZERWIEC

kalendarium czerwiecDrzewa i krzewy ozdobne
Po przekwitnięciu krzewów kwitnących wiosną m.in.: wczesnych tawuł, krzewuszki i pigwowca, przytnijmy je. Także po przekwitnięciu lilaków warto usunąć przekwitnięte kwiatostany. Zabieg ten poprawi rozwój nowych pąków kwiatowych, które zakwitną w przyszłym roku.
Krzewom róż powtarzającym kwitnienie powinniśmy właśnie teraz przyciąć pędy z przekwitłymi kwiatami, by pobudzić je do ponownego kwitnienia. Zabieg ten przeprowadzamy o dwie pary liści poniżej kwiatu.
W drugiej połowie miesiąca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów.
Po przycięciu podlejmy krzewy obficie i nawieźmy. Możemy wykorzystać nawozy wieloskładnikowe: Azofoskę, mieszanki nawozowe przeznaczone dla poszczególnych grup roślin.
W ogrodzie zwalczajmy mszyce. Naturalnymi wrogami mszyc są biedronki, lecz do oprysków możemy wykorzystać preparaty chemiczne. W przypadku ataku czerwców lub też innych niewielkich owadów, możemy zaatakowane miejsce zwilżyć spirytusem, a potem opryskać je roztworem szarego mydła i spirytusu w ilości 20 g mydła i 100 ml spirytusu na 1 l wody.
W czerwcu wciąż jeszcze możemy sadzić drzewa i kwiaty, jednak tylko te, sprzedawane w pojemnikach.

Trawnik
Czerwiec jest okresem intensywnego wzrostu traw. Częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika, trzeba jednak pamiętać, że w okresach suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy. Trawnik przydomowy zwykle kosi się co 3-4 dni.

Oczko wodne
Posiadacze oczek wodnych powinni zwrócić uwagę na kolor wody. Przyczyną szybkiego wzrostu glonów może być zbyt duża ilość światła słonecznego. Rozwiązaniem może być wpuszczenie do oczka wodnego rozwielitek, będących naszymi sprzymierzeńcami w walce z glonami. Pamiętajmy o uzupełnianiu wody w upalne dni oraz o jej napowietrzaniu.

LIPIEC

kalendarium lipiecDrzewa i krzewy ozdobne
W lipcu wykopujemy cebulki i bulwy hiacyntów, czosnków ozdobnych, narcyzów, szachownic ( co roku), szafirków i zimowitów ( co 3 lata). Po wyjęciu ich z gleby przechowujmy je w przewiewnym, ciepłym i przede wszystkich suchym pomieszczeniu. Po 2 tygodniach oczyśćmy je i przenieśmy w chłodniejsze miejsce.
Nie zapomnijmy o nawożeniu. Kwitnące rośliny właśnie teraz potrzebują wielu odżywczych substancji. Szczególnie ważny jest dla nich teraz azot.
Krzewom kończącym kwitnienie usuwamy uschnięte kwiatostany.

Trawnik
Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika. Jeśli trawa jest długa nie skracajmy jej radykalnie. Doprowadźmy ją do 4cm wysokości etapami. Kośmy, co kilka dni, w trzech etapach, skracając ją o 1/3. Nie zapominajmy o podlewaniu.

Oczko wodne
Duża ilość światła słonecznego jest często przyczyną zbyt szybkiego rozrostu glonów. Najwłaściwszy będzie 6 godzinny dostęp światła na dobę. Jeśli mamy, więc taką możliwość przysłaniajmy nasze oczko wodne, bądź też zatroszczmy się o naturalnych wrogów glonów.
Odparowującą wodę uzupełniajmy etapami, dbając o to, by nie obniżyć temperatury wody w oczku wodnym. Innym problemem upalnych dni może stać się niedobór tlenu. Zainstalujmy, więc jedno z wielu urządzeń napowietrzających wodę.

SIERPIEŃ

kalendarium sierpieńDrzewa i krzewy ozdobne
W pierwszej połowie sierpnia sadzimy zimowity, które z pewnością zakwitną już jesienią oraz lilie białe, przebiśniegi i krokusy, cebule szafirków oraz szachownic, które staną się ozdobą naszego ogrodu już w przyszłym sezonie.
Druga połowa sierpnia to także czas, kiedy sadzimy drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Sadzimy jedynie te rośliny ozdobne, które produkowane są w pojemnikach.
Pod koniec miesiąca należy po raz ostatni przystrzyc krzewy i drzewa oraz zasilić je nawozem zawierającym azot. Tylko tak pielęgnowane zdążą zdrewnieć przed zimą.
Warto także przeprowadzić oprysk na mszyce i przędziorki.
Właśnie teraz powinniśmy również podzielić rozrośnięte kępy złocieni wielkich, liliowców, maków wschodnich, fiołków oraz floksów. Tak samo podzielmy piwonie. Aby je rozmnożyć, rośliny muszą mieć przynajmniej 6 lat. Ostrożnie wykopujemy rośliny, by nie połamać ich kruchych korzeni. Tak przygotowane roślinki sadzimy bardzo płytko, by pąki nie znalazły się pod ziemią głębiej niż na 4 centymetry. Jeżeli zakopiemy je zbyt głęboko, roślina może nie rozkwitnąć przez kilka lat.
Pamiętajmy, by właśnie teraz wykopać cebule czosnków ozdobnych oraz przygotować glebę pod cebulki roślin, które sadzić będziemy we wrześniu.

Trawnik
W zależności od temperatury powietrza, właściciele trawników powinni pamiętać o ich podlewaniu, w dni, kiedy jest bardzo gorąco. Najlepszą porą na podlewanie jest późne popołudnie. W czasie długich upałów nie kośmy trawnika poniżej 5 centymetrów wysokości. Zbyt mocno przycięta trawa może nie przeżyć suszy i ostrego słońca.

Oczko wodne
Przekwitłe kwiaty roślin wodnych należy usuwać. Jeśli rośliny zbyt mocno się rozrosły, dobrze jest je przerzedzić. W przeciwnym razie mogą zarosnąć całą powierzchnię zbiornika. Nie zapominamy o dotlenianiu wody w oczku wodnym oraz o uzupełnianiu braków wody powstałych w wyniku parowania.

WRZESIEŃ

kalendarium wrzesieńDrzewa i krzewy ozdobne
Podobnie jak w sierpniu, tak i teraz, do połowy września, możemy sadzić drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone liściaste. We wrześniu pamiętajmy o cięciu pielęgnacyjnym. Należy usunąć wszelkie obumarłe i chore pędy.
Odchwaszczamy, spulchniamy glebę i nie zapominamy o podlewaniu roślin w czasie upałów. Obcinajmy przekwitłe kwiatostany oraz usuwamy rośliny jednoroczne i dwuletnie, które przestały już zdobić ogród. Jeśli jeszcze nie posadziliśmy bratków, dzwonków ogrodowych, goździków brodatych, malw, niezapominajek i stokrotek – zróbmy to właśnie teraz.
We wrześniu wciąż możemy jeszcze sadzić i rozmnażać kwitnące wiosną i wczesnym latem byliny tj. barwinki, bodziszki, funkie, goździki, skalnice oraz dzielić kępy liliowców, które przekwitły. Wrzesień to doskonały miesiąc na sadzenie wrzośców i wrzosów. Z pewnością zakwitną już wiosną.
We wrześniu sadzimy również rośliny cebulowe zimujące w gruncie. W pierwszej połowie września posadźmy m.in. narcyzy oraz przebiśniegi. W drugiej z kolei hiacynty, kosaćce cebulowe, krokusy, szafirki, śnieżyczki, a także tulipany.

Trawnik
Właściciele trawników powinni pamiętać o ich renowacji i uzupełnianiu pustych miejsc. Trawę kośmy teraz nie rzadziej niż raz w tygodniu, lecz ciągle pamiętajmy o regularnym podlewaniu.
Okres września jest idealnym momentem na zakładanie nowych trawników. Trawa ma najlepsze warunki do przyjęcia się w nowym miejscu.

Oczko wodne
Pamiętajmy – na sadzenie roślin wodnych jest już niestety za późno. To czas, kiedy przygotowujemy rośliny wodne do zimowania. Te najwrażliwsze z roślin powinniśmy przenieść na czas zimy do ciepłego i widnego pomieszczenia. Mniej wrażliwe opuśćmy troszkę głębiej w stawie.

PAŹDZIERNIK

kalendarium październikDrzewa i krzewy ozdobne
W ogrodzie to czas sadzenia drzew i krzewów - owocowych i ozdobnych, liściastych i iglastych. Jednak na glebach ciężkich drzewa i krzewy mogą nie zdążyć ukorzenić się przed zimą, w takim przypadku lepiej sadzić je wiosną.
Sadząc cebulki musimy pamiętać o wykopaniu cebul, bul i kłączy roślin nie zimujących w gruncie: dalie, begonie, tygrysówki, frezje, fiołki alpejskie, galtonie i jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej - mieczyki ogrodowe.
Te cebule, które pozostają zimą w gruncie przykryjmy suchymi liśćmi, słomą lub gałęziami świerkowymi.
W październiku sadzimy również konwalie.
Kopczykujemy przed nadejściem mrozów róże, hortensje, powojniki, budleje, ketmię syryjską, glicynię, milin, klon palmowy. Nasadę pędów tych roślin odsypujemy ziemi, ą lub korą do wysokości 20-40cm, jeśli nawet przemarzną gałęzie, na wiosnę roślina odbije z dolnych części.
Październik jest idealnym miesiącem na nawożenie. W tym celu wykorzystać możemy kompost lub nawozy fosforowe i potasowe. Nie stosujmy teraz nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną przemarznięcia naszych roślin. Stosując nawozy, możemy płytko wymieszać je z ziemią.

Trawnik
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik i dokładnie wygrabić pozostałości po koszeniu. W przeciwnym razie na wiosnę powstaną przestrzenie pokryte zgnilizną. Warto także nawieźć trawnik po raz ostatni nawozem o dużej zawartości potasu. Przed zimą zaleca się wykonać aerację.

Oczko wodne
Właściciele oczek wodnych powinni przyciąć zwiędnięte pędy roślin, wyłowić z wody gnijące kwiaty, liście i owoce. Wylewamy wodę z małych i średnich zbiorników, a z dużych spuszczamy 1/3 objętości i oczyścimy dno z mułu. Przed zimą rozciągnijmy nad powierzchnią stawu siatkę zatrzymującą opadające liście, owoce i niepotrzebne śmieci. W celu ochrony przed mrozem wrażliwsze gatunki roślin w koszach powinniśmy opuścić na dno oczka wodnego lub umieścić w pojemnikach z wodą i przenieść do widnych i chłodnych pomieszczeń.

LISTOPAD

kalendarium listopadDrzewa i krzewy ozdobne
Porządkujemy ogród. Z rabat usuwamy rośliny jednoroczne i zeschnięte części bylin. Grabimy liście, a rośliny wrażliwe na przemarzanie zabezpieczmy matami słomianymi, papierem lub agrowłókniną.
Niektóre byliny tj. zawilec japoński, pustelnik czy trytomę oraz wrzosy i wrzośce przykrywamy gałązkami iglaków lub korą.
Gruntownie nawadniamy drzewa i krzewy zimozielone. Wszystkie, bowiem gatunki zimozielone narażone są podczas słonecznych, mroźnych dni na przesychanie.
Wnieśmy do pomieszczeń rośliny doniczkowe. Przechowywane w domu rośliny wieloletnie podlewajmy raz na dwa tygodnie.
Jeśli w ogrodzie mamy kolumnowe iglaki obwiążmy je sznurkiem, tak by ich gałęzie nie połamały się pod ciężarem mokrego śniegu.
W listopadzie, aż do pierwszych mrozów, przygotowujemy rabatki na nowy sezon. Rabaty po przekopaniu pozostawmy bez grabienia, aby lepiej gromadziły wilgoć z opadów. Ziemię przekopujemy po rozsypaniu nawozów fosforowych, a na glebach zwięzłych, także potasowych.

Trawnik
Opadające liście należy usuwać z trawnika, w przeciwnym razie mogą powodować gnicie murawy w okresie zimy i powstawanie łysych placów, bo rozkładająca się materia sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Oczko wodne
Właściciele większych zbiorników wodnych, powyżej 100 cm głębokości powinni spuścić 2/3 objętości wody, wybrać muł i resztki roślin, oczyścić brzegi i dno zbiornika, poprzycinać rozrośnięte rośliny. Po wykonanych pracach uzupełniamy wodę i wpuszczamy ryby. Rybki przestajemy karmić, gdy temperatura spada poniżej 12oC, gdyż zapadają w zimowy letarg. Powierzchnia oczka wodnego nie może całkowicie zamarznąć, bo byłoby to groźne dla ryb.
Z małych i średnich zbiorników wylewamy wodę, ruchome zbiorniki przenosimy do suchego pomieszczenia, a nieruchome wypełniamy trocinami lub ciętą słomą i przykrywamy.

GRUDZIEŃ

kalendarium grudzieńDrzewa i krzewy ozdobne
Cieniowanie krzewów zimozielonych siatkami cieniującymi jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a zamarznięta ziemia uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Zimą ważne jest także podlewanie krzewów zimozielonych (ale należy to robić tylko w okresie odwilży).
Najlepszym okresem formowania koron drzew liściastych jest jesień i zima, od listopada do marca. Wyjątkiem są klony, graby czy brzozy, które po przycięciu uwalniają soki, dlatego formuje się je od czerwca do września. Zimą można przycinać także drzewa iglaste. Jeśli przycinamy gatunki żywicujące, nie zabezpiecza się ich ran.

Warto pamiętać także o dokarmianiu ptaków w ogrodzie.

Trawnik
Staramy się nie przysypywać trawnika grubą warstwą śniegu.
Ubity śnieg wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Ponadto, zimą trzeba unikać chodzenia po trawniku, gdyż pod wpływem ciężaru źdźbła łamią się.

Oczko wodne
Gdy drzewa są już nagie, zdejmujemy i zwijamy siatkę. Pamiętajmy, aby to zrobić zanim woda zamarznie.
Podczas mrozów należy pamiętać o wykonaniu kilku przerębli, aby ryby mogły zaczerpnąć powietrza. Najlepiej roztopić lód w kilku miejscach gorącą wodą.