Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Iglaki w trzech kolorach

Wśród iglaków możemy wyróżnić trzy podstawowe kolory: niebieski, zielony i żółty. Wybór drzew i krzewów o kolorowych igłach jest tak bogaty, iż każdy wprowadzając je do ogrodu ma możliwość utworzenia z nich barwnej kompozycji. Oprócz ciekawych barw wiele odmian ma także interesujący pokrój niewymagający cięcia.

Kolor niebieski

Szarobłękitną barwę rośliny zawdzięczają cieniutkiej, powlekającej ich skórkę warstwie wosku, która chroni je przed nadmiernym parowaniem. Niebieskie odmiany iglaków najintensywniejszy kolor mają zimą podczas mrozów.

W naturze rośliny o srebrzystym zabarwieniu można spotkać na stanowiskach mocno nasłonecznionych, gorących i suchych, stąd niebieskie odmiany są bardziej odporne na okresowy brak wody, niż zielone czy żółte. Warto sadzić je w pełnym słońcu, gdyż w półcieniu po upływie czasu tracą swój srebrzysty kolor.

Ogólnie ta grupa nie jest wymagająca co do podłoża. Zadowoli się przeciętnie żyznym podłożem, koniecznie lekkim i przepuszczalnym.

W ogrodowych kompozycjach, srebrzyste odmiany dodają trochę chłodnej i metalicznej kolorystyki, a w słońcu bardzo ładnie wyglądają w zestawieniu z bielą i purpurą.

iglaki-1 iglaki-2 iglaki-3
Świerk biały 'Sander's Blue' Jałowiec płożący 'Blue Chip' Jałowiec łuskowy 'Blue Star'

Kolor zielony

Zieleń igieł zawdzięczają chlorofilowi. Ich różnorodność w odcieniach zieleni jest ogromna. Spotykamy także odmiany dwubarwne, np. zielone z końcówkami żółtymi. Dzieje się tak, ponieważ chlorofil rozwija się z opóźnieniem w nowych tkankach. Po kilku tygodniach jaśniejsze pędy nabierają takiej samej barwy jak reszta rośliny. Większość iglaków o igłach zielonych wymaga żyznych i lekko wilgotnych gleb. Nie możemy zapomnieć, by była przepuszczalna. Na terenach podmokłych rośliny gniją i marzną.

Zielone iglaki można komponować w ogrodzie na wiele sposobów. Nie rzucają się w oczy, dlatego pasują wszędzie niezależnie od stylu ogrodu czy architektury otoczenia. Najważniejsze jest, by nie przesadzić z ilością.

iglaki-4 iglaki-5 iglaki-6
Żywotnik olbrzymi Jałowiec chiński 'Obelisk' Jałowiec pospolity 'Repanda'

Kolor żółty

Odmiany o barwie żółtej powstają z zmutowanych pędów. Rośliny zielone czasem posiadają młode pędy o barwie żółtej. Z tych właśnie pędów robi się sadzonki i tworzy nowe okazy. Barwa żółta drzew i krzewów najintensywniejsza jest wiosną, gdy rośliny wypuszczają nowe przyrosty. Iglaki o żółtej barwie igieł najlepiej wybarwiają się w słońcu, jednak trzeba uważać, by słońce nie popaliło ich delikatnych pędów. Dlatego warto sadzić je w kompozycjach z wyższymi roślinami, które częściowo je osłonią.

Złoty kolor od razu jest widoczny, dlatego potraktujmy takie okazy jako mocny akcent w kompozycji. Bardzo dobrze wyglądają na tle ciemnej zieleni.

Starajmy się nie przesadzić z ilością, szczególnie na małej powierzchni. Będą bowiem wyglądały wręcz agresywnie.

iglaki-7 iglaki-8 iglaki-9
Cis pospolity 'Aurea' Sosna gęstokwiatowa 'Aurea' Jałowiec pośredni 'Gold Star'