Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Fitoremediacja – niesamowite osiągnięcia roślin w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów

Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach jest jednym z głównych elementów tzw. Syndromu chorego budynku i może negatywnie oddziaływać na samopoczucie i zdrowie przybywających w danym pomieszczeniu osób. Najczęściej wymieniane dolegliwości to: pieczenie oczu, migreny, alergie, zaburzenie koncentracji oraz świąd skóry. W skrajnych przypadkach zanieczyszczenia mogą prowadzić do poważnych chorób i powikłań w funkcjonowaniu ukł. oddechowego i krążenia.

W każdym mieszkaniu, biurze, czy lokalu użyteczności publicznej oprócz zanieczyszczonego powietrza, który wnika z zewnątrz, istnieją liczne źródła zanieczyszczeń innego rodzaju tj. tapety na ścianach, wykładziny z linoneum, farby i lakiery, sklejki i płyty wiórowe, z których wykonane są nasze meble oraz środki czystości używane na co dzień.

dracaena fragrans a1

Zanieczyszczenia, które nam najbardziej zagrażają to:

trójchloroetylen, ksylen,CO,NO2, formaldehyd i benzen oraz zarodniki grzybów, amoniak, pyłki roślin oraz ścierany naskórek.

Jednak w domowych warunkach możemy sami sobie pomóc wykorzystując do tego niesamowite właściwości niektórych roślin. Oprócz ich walorów estetycznych, rośliny w pomieszczeniach wywierają pozytywny wpływ poprzez: zwiększanie wilgotności powietrza lub obniżanie temperatury powietrza wokół rośliny, co znacznie poprawia samopoczucie. Ale to nie wszystko.

Okazało się, że rośliny mogą pełnić rolę "zielonej wątroby", czyli oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.

W latach 80 –tych w czasie poszukiwań metody na oczyszczanie powietrza w kabinach kosmicznych z toksycznych gazów, badano właściwości roślin. Z pierwszych badanych gatunków wyłoniono: Żylistkę wyniosłą, która usuwa w ciągu 6 godzin 2,27µg formaldehydu na cm2 powierzchni liścia. Ta roślinka powoli zapomniana przez nas jest 4,7 razy bardziej efektywna niż kolejne dwa gatunki: Scindapsus złoty czy Zroślicha stepowcowa.

chlorophytum comosum variegatum

Natomiast z innych źródeł wynika, że zielistka czubiasta w ciągu 5 godzin może obniżyć stężenie formaldehydu z 40-70 µl/l (ok.60 razy wyższe od normy) do 0,2 µl/l.

Spośród ponad 30 testowanych gatunków Nefrolepis wyniosły i Daktylowiec były najbardziej efektywne w usuwaniu formaldehydu, zaś amoniak najlepiej pochłaniały palmy np. Rapis wyniosły. Na liście znalazły się także: Aglaonema, Dracena deremeńska, wonna i obrzeżona oraz Figowiec benjamiński, sprężysty, Bluszcz pospolity oraz Filodendron i Skrzydłokwiat.

Tak więc, wykorzystujmy niesamowite właściwości domowych roślin, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i żyć zdrowo.