Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Equisetum Hyemale 'Robustum'

Skrzyp zimowy występuje w Europie, Ameryce i Azji, spotkać go możemy także w naszym kraju. Porasta kwaśne buczyny, lasy grądowe, lasy łęgowe i inne wilgotne miejsca.

Szczególnie polecam ozdobną odmianę Robustum. Pędy są szorstkie, segmentowane, drobno i płasko żebrowane. Roślina może w zależności od warunków osiągać wysokość 40-150 cm (pędy płodne są niższe). Okres zarodnikowania przypada na czerwiec-lipiec, wówczas rośliny za sprawą interesujących szyszkopodobnych kłosów zarodnionośnych wyglądają najładniej. Kłosy na szczytach pędów płodnych osiągają około 2, 5 cm długości. Z pośród skrzypów uprawianych w oczkach wodnych ten gatunek jest najbardziej atrakcyjny. Tworzy dość zwarte ładne kępy, które są ozdobą także zimą, ponieważ roślina jest zimozielona.

Roślina jest tolerancyjna i udaje się zarówno na stanowiskach słonecznych jak i w półcieniu. Można ją uprawiać w oczku wodnym na głębokosći do około 10-20 cm, ale równie dobrze na wilgotnej rabacie. Podłoże powinno być lekko kwaśne kwaśne. Rośliny w sprzyjących warunkach mogą się szybko rozrastać.Gatunek nie wymaga wiele pielęgnacji. Ograniczmy się do okresowego wycinania usychających starych pędów.

Warunki uprawy

1-3-1.png