Contact us

Masz pytanie?
Szybka i fachowa odpowiedź

Crascula Ovata

Grubosze są popularnymi roślinami doniczkowymi. Są bardzo łatwe w hodowli. Rośnie wolno, ale stale. Liście wyrastają parami, naprzeciwlegle, są mięsiste i magazynujące wodę. Przycinanie grubosza powoduje pojawienie się podwójnej ilości liści. Grubosze rzadko kwitną, może nastąpić to po trzech latach, ale również i po 15 czy 20, oczywiście jak będzie miał odpowiednie warunki. Drobne, białe, pięciokrotne kwiaty pojawiają się na końcach pędów tylko u okazów starszych.

Grubosz potrzebuje niewiele wody do prawidłowego rozwoju. W mięsistych liściach jest w stanie zmagazynować odpowiednią ilość wody, aby przetrwać okresy suszy. Roślinę podlewać należy obficie, po czym należy czekać z kolejnym podlewaniem do całkowitego wyschnięcia ziemi. Zbytnia wilgoć objawi się opadającymi liśćmi. Lubi światło, ale jeżeli jest ustawiony w ostrym, letnim słońcu, liście lekko żółkną i marszczą się. W takich wypadkach rośliny należy cieniować. Preferuje gleby piaszczysto-gliniaste. Wymaga przesadzania tylko wtedy, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce. Zabieg można wykonać o dowolnej porze roku.
Grubosz jest bardzo odporny na ataki wszelkiego rodzaju szkodników i grzybów. Słabe rośliny podatne są na mszyce i wełnowce.

Warunki uprawy

2-1-2.png